آینده مبهم توسعه اقتصادی گناباد ؛
کدام مدیران ، سرمایه را از گناباد روانه کلانشهرها میکنند ؟ (2)

یکی از ارکان و بدیهیات توسعه اقتصادی ، گردش نقدینگی است ، این در حالیست که فقدان نظارت کافی از سوی برخی از مدیران ، باعث گسیل سرمایه از گناباد به سمت کلانشهرها شده است .

 

 farare-sarmaya

 

امروز یادداشتی از جناب آقای هادی حیدرنیا دریافت کردم که حاوی نکات کلیدی و مهمی بود که یکی از آنها موضوع " باور توسعه " است . یقینا زیر ساختهای اقتصادی ، چیزی جز سرمایه انسانی ، سرمایه اقتصادی ، راههای مواصلاتی زمینی ، هوایی و دریایی ، منابع و مواد اولیه و بازار فروش نیست .

 

از همه اینها مهمتر ، تفکر توسعه است ، اینکه باور کنیم توسعه اقتصادی ، زیر ساخت اولیه برای توسعه فرهنگی است . البته برخی از صاحب نظران ، توسعه فرهنگی را زیر ساخت توسعه اقتصادی میدانند که البته ارجح بنظر میرسد . فرهنگ را مجموعه باورها ، سنتها ، دین و انشهای یک ملت تعریف کرده اند که در اینجا بنظر میرسد ، ابتدا باید باور توسعه ای در بین آحاد مردم شکل بگیرد .

 

تا کنون ، مردم سنگ زیرین آسیا بوده اند ، به این معنا که مسئولان همواره از آنان خواسته اند تا صرفه جویی کنند ، از اسراف و تبذیر بپرهیزند ، کالای داخلی مصرف کنند ، سرمایه گزاری کنند و .... اما کمتر به این مقوله مهم پرداخته شده است که سهم مدیرا ن ، سیاستگزاران و مجریان چیست ؟

 

البته نباید این مهم را نادیده بگیریم که گاهی بعضی از مردم که صاحبان سرمایه هایی شده اند که بدلیل فعالیتهای مختلف اقتصادی در همین شهرستان استحصال شده است ، با این استدلال ظاهری که زمینه فعالیت اقتصادی در گناباد موجود نیست ، در کلانشهرها به دلالی و ساخت و ساز و .... مبادرت کرده اند . اما با تمام تفاسیر ، سرمایه های کلانی نیز در اختیار مدیران ادارات قرار دارد که اگر به درستی مدیریت شوند ، تا حدود زیادی رونق اقتصادی و البته اشتغالزایی را به دنبال خواهد داشت .

 

دانشگاهها و مراکز آموزش عالی ، به ویژه در بخش دولتی و سایر ادارات و نهادها و حتی بگاههای اقتصادی و تولیدی سرمایه های جاری و در گردش کلانی در اختیار دارند که سالانه بالغ بر دهها میلیارد تومان است . شاهد ماجرا ، مصاحبه اخیر یکی از مدیران مراکز آموزش عالی گناباد است ، نامبرده طی مصاحبه ای از خرید بیش از 3/000/000/000 تومان تجهیزات آزمایشگاهی برای تجهیز آزمایشگاههای تحت پوشش آن مرکز خبر داده بود . این در حالی است که حتی یک ریال از این مبلغ در داخل شهرستان هزینه نشده است .

 

در همین مورد خاص ، مراکز بزرگتری هستند که تمام لوازم مصرفی خویش را از مراکز استان و کشور تهیه میکنند و حتی حاضر به استعلام قیمت از بازار گناباد نیستند و تا کنون نیز هیچ استدلال منطقی در این رابطه ارائه نداده اند .

 

یقینا تزریق این سرمایه به مراکز اقتصادی این شهر ، اشتغال آفرینی هرچند اندکی نیز به دنبال خواهد داشت ، اما این مهم نیز عملیاتی نخواهد شد مگر آنکه تفکر اینگونه مدیران متحول شود . نمیدانم چند سال یا چند قرن باید بگذرد که ما از شهرهایی که بیش از ما توسعه یافته اند و برخی از آنها خیلی هم با ما بعد مسافت ندارند ، یاد بگیریم که نباید اجازه داد سرمایه هرچند اندک از این شهرستان خارج شود ؟

 

رضا مقیمی کاخکی

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی