رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گناباد اعلام کرد؛
کنگره ملی خواجه اختیار منشی گنابادی برگزار می‌شود

khaje ekhtear

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گناباد گفت: کنگره ملی بزرگداشت خواجه اختیار منشی گنابادی، بزرگ‌ترین تعلیق‌نویس ایران در قرن دهم هجری در این شهرستان برگزار می‌گردد.

 

حمیدرضا مهدوی‌مقدم در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا– منطقه خراسان، اظهار کرد: این کنگره روز پنج‌شنبه 9 اسفندماه سال جاری در محل سالن آمفی‌تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گناباد با حضور مسئولان کشوری و استانی، هنرمندان و صاحب‌نظران خوشنویسی برگزار می‌شود.

 

وی ادامه داد: هنرمندان مطرح خوشنویس تهران نظیر استاد فلسفی و 10 نفر از خوشنویسان برجسته مشهد و جنوب خراسان به این مراسم دعوت شده‌اند و استاد امیرخانی نیز پیامی تصویری به دبیرخانه ارسال نموده‌اند.

 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گناباد افزود: برگزاری کارگاه‌ تخصصی رسم‌الخط تعلیق برای اولین بار در ایران، رونمایی از مجموعه کتاب‌های آثار خواجه اختیار، کتاب خواجه اختیار منشی گنابادی نوشته دکتر قلیچ‌خانی از پژوهشگران و اساتید دانشگاه الزهرا تهران و همچنین کتاب سرمشق‌های خط تعلیق اثر دکتر امین سلطان‌خواه از دیگر بخش‌های این کنگره است.

 

وی بیان کرد: در حاشیه برگزاری این کنگره، با حضور مسئولان و هنرمندان کشوری و استانی از بلوار و تندیس خواجه اختیار منشی گنابادی و تمبر یادبود کنگره نیز رونمایی خواهد شد.

 

مهدوی‌مقدم افزود: همچنین به همت آموزش و پرورش گناباد نیز دوره آموزشی ضمن خدمت پژوهش با محوریت خواجه اختیار منشی گنابادی توسط استاد فیض‌آبادی از هنرمندان تعلیق‌نویس تهران برگزار می‌گردد.

 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گناباد گفت: حدود 300 اثر مربوط به خواجه اختیار منشی گنابادی از موزه‌های مختلف نظیر موزه ملک، رضا عباسی، کاخ موزه گلستان، مجلس شورای اسلامی و کتابخانه دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی جمع آوری شده که تعدادی از آنان به نمایش گذاشته شده؛ تعدادی از آثار ایشان هم در موزه‌های استانبول، فرانسه و کنگره آمریکا نیز موجود بوده که هنوز به دستمان نرسیده است.

 

گفتنی است خواجه اختیارالدین منشی گنابادی یکی از خوشنویسان بزرگ قرن دهم هجری و بزرگ‌ترین استاد خط تعلیق در ایران بوده که مدت سی سال در دربار سلطان محمد خدابنده فرزند اول شاه طهماسب صفوی به‌کار نوشتن نامه‌های شاه اشتغال داشت. اکثر مورخان وفات وی را در سال ۹۹۰ هجری دانسته‌اند ولی کتاب دانشوران خراسان آن را ۹۷۰ ذکر کرده‌است. بسیاری از محققان تحول و توسعه کمی و کیفی خط تعلیق را مرهون تلاش‌های او دانسته‌اند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی